Dwóch białoruskich szpiegów zdemaskowanych w Polsce

Byli białoruscy milicjanci zdemaskowali dwóch działających w Polsce szpiegów reżimu Łukaszenki działających od grudnia 2020 roku w naszym kraju.

Agentów zdemaskowała organizacja ByPol, zrzeszająca białoruskich mundurowych, w tym milicjantów, którzy przeszli na stronę tamtejszej opozycji. Szpiedzy mają, zgodnie z ich wiedzą, współpracować z przebywającymi na terenie naszego kraju aktywistami.
Organizacja ByPol opublikowała wyniki swojego śledztwa na temat działań agentów Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) w Polsce. W raporcie działacze organizacji twierdzą, że dokonali identyfikacji dwóch osób będących szpiegami Białorusi aktywnie działającymi na terenie Polski.

Wykryci agenci to Alaksej Dudykin i Dzmitryj Dunaj. Pierwszy z nich jest pułkownikiem 9 Wydziału GRU Białorusi, zwanego potocznie też „dywersyjnym”. Drugi ujawniony szpieg ma być jest partnerem operacyjnym.

Jeden i drugi szpieg dotarł do naszego kraju różnymi „kanałami” tego samego dnia, 18 grudnia 2020 roku. Aleksiej Dudykin wjechał do Polski oficjalnie na podstawie paszportu dyplomatycznego. W tym samym dniu drugi z agentów, Dzmitryj Dunaj zakończył trwającą 10 dni kwarantannę po przyjeździe do Polski autobusem na podstawie zwyczajnego paszportu. Od tego dnia mógł więc rozpocząć swoją aktywność operacyjną. Według wiedzy działaczy ByPol działania obu szpiegów wiążą się z działającymi już na polskim terytorium aktywistami z Białorusi.