Dwa rosyjskie bombowce przechwycone nad Alaską

Dwa rosyjskie bombowce zostały przechwycone u wybrzeży Alaski. Nie naruszyły jednak przestrzeni powietrznej USA ani Kanady a pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Amerykańskie Siły powietrzne poinformowały we wtorek 18 października o przechwyceniu u wybrzeży Alaski dwóch rosyjskich bombowców Tu – 95. Komunikat w tej sprawie wydało wspólne amerykańsko – kanadyjskie Dowództwo Bezpieczeństwa Lotniczego NORAD. Jak podano, do incydentu doszło dzień wcześniej, w poniedziałek.

Jak poinformowano przechwycone maszyny to dwa rosyjskie bombowce klasy Tu-95 Bear-H. Samoloty wykryto gdy wchodziły do Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski ADIZ. Strefa ta stanowi obwód przestrzeni poza własną narodową przestrzenią powietrzną, który jest monitorowany przez armię jednego lub więcej państw. Pozwala to zyskać dodatkowy czas na reakcję w przypadku ewentualnego wrogiego wtargnięcia. W przypadku Alaski strefa ta rozciąga się do odległości około 320 kilometrów od jej wybrzeża.

Choć takie incydenty w tym regionie nie są rzadkością, to jednak w czasie wzmożonych napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją stanowią większe zagrożenie z uwagi na groźby nuklearne ze strony Kremla. Dlatego też armia USA zachowuje dodatkową ostrożność.
Armia Stanów Zjednoczonych wyjaśniła, że tego rodzaju rosyjska aktywność w amerykańskiej Strefie Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski nie jest uważana ani za zagrożenie, ani za prowokację, bowiem maszyny Federacji Rosyjskiej na tym obszarze blisko rosyjskiego Dalekiego Wschodu są stosunkowo często przechwytywane.

Dowództwo NORAD do obrony przestrzeni wykorzystuje sieć wielowarstwowych satelitów obronnych, radarów naziemnych, radarów pokładowych a także samolotów myśliwskich używanych do identyfikacji samolotów oraz rozpoznania wszelkich „niewłaściwych działań”. O tej porze roku Rosja zazwyczaj prowadzi między innymi ćwiczenia „Grom” obejmujące także testy rakiet balistycznych co w żaden sposób nie powoduje wzrostu zagrożenia dla USA i Kanady.