Ktoś nie tak dawno temu przewrotnie powiedział, że obecnie różnica między teorią a rzeczywistością wynosi pół roku, bowiem w czasach tzw. pandemii średnio tyle czasu mija od ogłoszenia „szalonej” wizji do jej wdrożenia w życie codzienne. Podobnie, choć nie do końca, rzecz ma się w tym przypadku.
W jednym ze szwedzkich start up’ów opracowano właśnie wszczepialny mikrochip, do którego można wgrać indywidualny paszport covid. W tym przypadku różnica między teorią a faktem jest jednak nieco dłuższa, bowiem technologia tego rodzaju chipów jest już znana od co najmniej kilkunastu lat. Niemniej faktem jest, iż potwierdza się na naszych oczach kolejna rzecz, która przez wiele lat była wyłączną domeną niszowych forów oraz stron tropiących spiski i konspiracje.
Wynalazek stworzyła firma Dsruptive Subdermals. Opracowała ona wszczepiany pod skórę chip o wymiarach 2 na 16 milimetrów, który umieszcza się pod skórą. Jest on wstępnie zaprogramowany lecz z pomocą aplikacji w smartfonie można zaprogramować w nim cokolwiek, np. certyfikat covid. Wszczepiony w ramię chip jest zawsze pod ręką i można mieć do niego dostęp w każdej chwili. Jest on w pełni kompatybilny z zainstalowaną w telefonie aplikacją, z której pomocą można go zeskanować wyświetlając na ekranie plik PDF z paszportem lub inne wgrane dane.
Dyrektor rozwiewa obawy o śledzenie i naruszanie w ten sposób prywatności, twierdząc, że nie jest to możliwe, gdyż sam implant nie posiada baterii, nie przesyła sygnałów a reaguje jedynie na skanowanie. Pomija jednak fakt, że urządzenia skanujące mogą z łatwością być lokalizowane a w ten sposób można śledzić także samego użytkownika.
Według informacji przekazanych serwisowi insider.com ewentualna aktualizacja implantu nie wymaga usuwania. Można to łatwo zrobić za pośrednictwem aplikacji w telefonie. W ten sposób informacje można zmieniać codziennie. AFP podał za producentem, że wstępna cena nowego implantu to 100 euro, co w przeliczeniu daje około 464 zł. Za tą cenę można mieć zawsze ze sobą niezbędne informacje nawet gdy nie ma się ze sobą dokumentu tożsamości albo telefonu.